Skip to Local Navigation
Skip to Content
California State University, Long Beach
Print this pageAdd this page to your favoritesSelect a font sizeSelect a small fontSelect a medium fontSelect a large font
 

Elections Results

CLA College Committee ELECTIONS RESULTS I

         Spring 2015

 

Academic Awards Committee

Membership: 5 Tenured/Tenure-Track faculty

 Returning Member:

Heather Rae-Espinoza, Assoc, HDEV (through 2016)

 ELECTED, for terms through Spring 2017

Amy Heyse, Assoc, COMM

Jane Dabel, Prof, HIST

Danny Paskin, Assoc, JOUR

Laura Ceia, Assoc, RGRLL

Alternates, for 2015-16 AY

Ragan Fox, Assoc, COMM

Jake Alimahomed-Wilson, Assoc, SOC

 

Grade Appeals Committee

Membership: 4 Tenure/Tenure-Track Faculty, no more than one from a given academic area.

Returning member: (through 2016)

Kiyomi Chinen, Assoc, AAAS

ELECTED Spring 2015 for terms through Spring 2017

Kerry Woodward, Asst, SOC

Ilan Mitchell-Smith, Assoc, ENG

Patrick Dieveney, Assoc, PHL

Alternates, for 2015-16 AY

Ragan Fox, Assoc, COMM

Christine Jocoy, Assoc, GEOG

 

Research, Scholarly, and Creative Activities Committee

Membership: 9 Tenured Faculty, 2 Alternates, no more than 2 members from any one department.

Returning Members:    (through Spring 2016)

Heloiza G. Herscovitz              JOUR

Paul Laris                                 GEOG

Jason E. Whitehead                  POSC

Kim Vu                                       PSY

 

ELECTED Spring 2015 (through Spring 2017)

Ragan Fox, Assoc, COMM

Gabriel Estrada, Assoc, RST

Carol Comfort, Assoc, ENG

Ebony Utley, Assoc, COMM

ELECTED for one-year replacements (through Spring 2016)

Amy Rasmussen, Assoc, POSC

Eileen Luhr, Assoc, HIST

Alternates, 2015-16

Amy Heyse, Assoc, COMM

Hugh Wilford, Prof, HIST

 

Houri Berberian                        HIST on leave 2015-16; will serve 2016-17

George Hart                             ENG on leave Spring 2016; will serve 2016-17

 

Sabbatical Leave Committee

Membership: 7 Tenured Faculty, from different academic areas.

Returning Members:

Liesl Haas        POSC

Bill Mohr         ENG

Dmitrii Sidorov            GEOG

ELECTED Spring 2015 for terms through Spring 2017

Aparna Nayak, Assoc, RGRLL

Ebony Utley, Assoc, COMM

Ed Funkhouser, Assoc, ECON

Katherine Chew, Prof, CWLC

Alternate:

Nielan Barnes, Assoc, SOC

 

 

 

CLA UNIVERSITY ELECTIONS RESULTS               

Spring 2015

(1) Academic Senate

Continuing Senators:

Teri Yamada (AAAS)  (through 2017)

Carl Fisher (CWCL) (through 2017)

Ali Igmen (HIST) (through 2017)

Norbert Schürer (ENGL) (through 2017)

José Moreno (CHLS) (through 2017)
Malcolm Finney (LING) (through 2016)

Eileen Klink (ENG) (through 2016)

David Hood (HIST) (through 2016)

 Senators elected Spring 2015  (through 2018)

Misty Jaffe (LING)  (through 2018)

Richard Marcus (IST)  (through 2018)

Tim Caron (ENG) (through 2018)

Chris Karadjov (JOUR) (through 2018)

David Stewart (RST) (through 2018)

Gary Griswold (ENG)  (one-year term, through 2016)

Alternates (all serve through 2016)

Markus Müller (RGRLL)

Bonnie Gasior (RGRLL)

Carol Zitzer-Comfort (ENGL)

Laura Ceia (RGRLL)

 

(2) CEPC

Curriculum and Educational Policies Committee

Returning members:
Neil Hultgren (ENG) through 2017

Caitlin Murdock (HIST) through 2016

Elected Spring 2015 (through 2018)

Danny Paskin (JOUR)
Larry Martinez (POSC)

 Alternate: Cory Wright (PHIL)

(3) PARC      Program Assessment and Review Committee

Returning members:

Barbara LeMaster (ANTH) through 2016

Rigoberto Rodriguez (CHLS) through 2017

Elected Spring 2015

Nielan Barnes (SOC) (through 2018)

Jennifer Fleming (JOUR) (through 2017)

Alternates

Mark Williams (ENG)
Kate Chen (ECON)

 

(4) FPPC   Faculty Personnel and Policies Committee

Current members:
            Dave Whitney (PSY) through 2016;

Misty Jaffe (LING) through 2017.

Alternates

            Richard Marcus (IST)

Alicia DelCampo (RGRLL)

(5) UMGSSC

University Mini Grants and Summer Stipend Committee

Returning Members:

Carol Zitzer-Comfort (ENG) through 2017

Paul Laris (GEOG) through 2017

Elected Spring 2015

Patricia Cleary (HIST)

May Halim (PSY)

Alternates
Lisa Glatt (ENG)

Oliver Wang (SOC)

(6) URC    University Resource Council

Returning Members:

Wade Martin (ECON) through 2016

Mimi Hotchkiss (ENG) through 2017

Sharon Downey (COMM) through 2017

Elected Spring 2015

            Gary Griswold (ENGL)

Alternate

Cory Wright (PHIL)

 

———————————————————————————————————————————–

 

Spring 2014 CLA Elections Results 

The following information is also available for download here:

Elections-Spring2014-Results

University Committees and Councils

Academic Senate:

Elected

3-year terms (through May 2017)

Jose Moreno

Norbert Schurer

Carl Fisher

Teri Yamada

Ali Igmen

 

Alternates

(one year term, through May 2015)

Gary Griswold

Richard Marcus

Nellie Wieland

 

CEPC

Elected

Neil Hultgren (3-year term, through May 2017)

 

Alternates (one-year term, through May 2015)

Aparna Nayak

Seiji Steinmetz

 

URC

Elected (3-year term, through May 2017)

Mimi Hotchkiss

Sharon Downey

 

Alternate (one-year term, through May 2015)

Jessica Abrams

need one more alternate

 

FPPC

Elected (3-year term, through May 2017)

Alexandra Jaffe

No alternates: Need 2

 

PARC

Elected (3-year term, through May 2017)

Rigoberto Rodriguez

Heloiza Herscovitz

 

No alternates: Need 2

 

UMGSS

Elected (2-year term, through May 2016)

Carol Zitzer-Comfort

Paul Laris

 

Alternates (one-year term, through May 2015)

Ali Igmen

Oliver Wang

 

CLA Constitutional Amendments Ratification 

Yes: 62

No:  10

 

Lecturer Representatives to Academic Senate

Elected

1-year term (through May 2015)

Tyler Dilts

Kathleen Keirn

 

Alternates

(one year term, through May 2015)

Nicole Jafari

 

CLA Committees

Academic Awards

Elected

2-year terms (through May 2016)

Heather Rae-Espinoza

 

Alternates

(one year term, through May 2015)

Martine van Elk

Danny Paskin

 

 

Educational Policies and Curriculum

Elected

2-year terms (through May 2016)

Dave Whitney

Karen Quintiliani

Mark T. Williams

Rich Haesly

Jennifer Asenas

Elaine Frey

 

Alternates

(one year term, through May 2015)

Kristine Zentgraf

Jennifer Fleming

Nancy Hall

 

 

Research, Scholarly, and Creative Activities

Elected

3-year terms (through May 2017)

Houri Berberian

George Hart

Paul Laris

Jason E. Whitehead

Heloiza G. Herscovitz

 

Alternates

(one year term, through May 2015)

Elizabeth Dahab

Ragan Fox

Neilan Barnes

 

 

Sabbatical Leave

Elected

2-year terms (through May 2016)

Bill Mohr

Liesl Haas

Dmitry Sidorov

 

Alternates

(one year term, through May 2015)

Heloiza G. Herscovitz

Ebony Utley

 

 

Grade Appeals

Elected

2-year terms (through May 2016)

Ali İğmen

Kiyomi Chinen

 

Alternates

(one year term, through May 2015)

Carol Zitzer-Comfort

Ragan Fox

 

 

Constitutional Amendments for 4-15 vote