Skip to Local Navigation
Skip to Content
California State University, Long Beach
Print this pageAdd this page to your favoritesSelect a font sizeSelect a small fontSelect a medium fontSelect a large font
 

Committees Academic Year 2017-18

Standing Committees of the Faculty Council

Executive Committee

Name Department Role
Misty Jaffe Anthropology Chair
Subrina Robinson Communication Studies Vice-Chair
Rene H. Treviño English Secretary
Chris Karadjov Journalism and Public Relations Member-at-Large
Barbara LeMaster Anthropology and ASLD Member-at-Large

Educational Policies and Curriculum

Name Department Role
 Gwen Shaffer  Journalism and Public Relations  
 Ann Johnson  Communication Studies  
Jennifer Reed  Women, Gender & Sexuality Studies  
Jason Whitehead  Political Science  
Markus Muller  Romance, German, Russian Languages and Literatures  
Brett Mizell  American Studies  
Bill Mohr  English  
Sherry Span  Psychology  
Theresa Gregor  American Indian Studies  

Budget

Name Department  Role
 Kevin Johnson Communication Studies  Chair
 Paul Laris Geography   
 Barbara LeMaster Anthropology and ASLD  
 Markus Muller  Romance, German, Russian Languages and Literatures  
 Jason Raibley  Philosophy  
 Jennifer Reed  Women, Gender & Sexuality Studies  
 Seiji Steimetz  Economics  
 Steven Rousso-Schindler  Anthropology  
 David Whitney  Psychology  

Retention, Tenure, and Promotion

Name Department Role
George Hart English  
Chris Burnett Journalism and Public Relations  
Jack Hou Economics  
Hyowon Ban Geography  
Patrick Dieveney Philosophy  
Ken Curtis History  
Malcolm Finney Linguistics  
Kathryn Chew Comparative World Literature/Classics  
Gabriel Estrada Religious Studies  
Enrico Vettore Romance, German, Russian Languages and Literatures  
Marcy Lascano Philosophy  
Sharon Downey Communication Studies Alternate

Sabbatical Leave

Name Department Role
 Dave Whitney  Psychology  
 Patricia Cleary  History  
 Amy Cabrera Rasmussen  Political Science  
 Neilan Barnes  Sociology  
 Dmitrii Sodorov  Geology  
 Lori Baralt  Women’s, Gender & Sexuality Studies  
 Wendy Klein  Linguistics/Anthropology  

Grade Appeals

Name Department Role
 Heather Rae Espinoza  Human Development  
 Lori Baralt  Women’s, Gender & Sexuality Studies  
 Eileen Luhr  History  
 Sherry Span  Psychology  
 Emily Berquist   History Alternate

Awards

Name Department Role
 Jake Wilson  Sociology  
 Danny Paskin  Journalism and Public Relations  
 Hugh Wilford  History  
 Martine van Elk  English  
 Ali Igmen   History  
 Jennifer Asenas  Communication Studies Alternate
 Amy Wax  Psychology Alternate

Research, Scholarly and Creative Activities

Name Department Role
Lloyd Kermode English  
Araceli Gonzalez Psychology  
Barbara LeMaster Anthropology and ASLD  
Sarah Schrank History  
Bill Mohr English  
Jeffrey Blutinger Jewish Studies  
Kerry Woodward Sociology  
Daniel Herrera Cepero Romance, German, Russian Languages and Literatures  
Isabella Lanza Human Development  
 Laura Ceia Romance, German, Russian Languages and Literatures Alternate

Committee on Technology 

Name Department Role
 *Not currently populated    

Committee on Faculty and Professional Issues

Name  Department Role
 Emily Schryer  Human Development  

Elections Committee

Name Department Role
Marcy Lascano Philosophy  
Subrina Robinson Communication Studies  
Theresa Gregor American Indian Studies  
Kate Chen Economics  
Misty Jaffe (ex officio) Anthropology  

 


 

Ad Hoc Committees of the Faculty Council

Intersectionality and Pedagogy Steering Committee 

Name Department Role
Ilan Mitchell-Smith English Chair
Rene H. Treviño English Co-Chair
Stacy Macías Women’s, Gender & Sexuality Studies  
M. Keith Claybrook Africana Studies  
CJ Murphy Sociology  
Justin Gomer American Studies  
Misty Jaffe (ex officio) Anthropology  

Scholarly Intersections Review Committee

Name Department Role
Linda McCroskey Communication Studies  
Daniel Herrera Cepero Romance, German, Russian Languages and Literatures  
Darin DeWitt Political Science  
Bill Mohr English  
Fred Wegener English  

PARC Committee Consultants

Name Department Role
Patrick Dieveney Philosophy  
Suzanne Dallman Geography  
Max Rosenkrantz Philosophy  
Enrico Vettore Romance, German, Russian Languages and Literatures  
Heather Rae-Espinoza Human Development  
Bill Mohr English  

Strategic Planning Committee

Name Department/College Role
Connie Calimbas Economics  
Pravina Cooper Comparative World Literature/Classics  
Clorinda Donato Romance, German, Russian Languages and Literatures  
Sheri Hale Psychology  
Harvey Hunt College of Liberal Arts  
Maulana Karenga Africana Studies  
Kim Kelly  Human Development  
Barbara LeMaster Anthropology and ASLD  
Richard Marcus International Studies  
Lynda McCroskey Communication Studies